Püf Noktaları

Meyvelerin Çabuk Çürümesine Yardımcı Olmayın!

Meyveleri yıkarken sadece o an tüketeceğiniz kadarını yıkayın ve diğerlerinin kuru kalmasına dikkat edin. Böylece kalan meyvelerinizin çabuk çürümelerini engellemiş olursunuz çünkü nem, meyvenin çürümesini hızlandırır.

Devamı

Çorbaya İstemeden Fazla Tuz mu Attınız?

Çorbaya istemeden fazla tuz eklerseniz, kabukları soyulmuş bir patatesi bir kaç dilime bölüp çorbanın içerisine atın, patatesler biraz yumuşadığında çorbanın fazla tuzunu çekmiş olacaktır.

Devamı

Dinlendirilen Hamurun Kurumasını Önlemek

Hamur işleri yaparken hazırladığınız hamuru bir müddet dinlendirmek istediğinizde üzerini açık bırakırsanız, hamurun üzeri kurur ve kabuklanır. Bunu önlemek için hamurun üzerini nemli bir bezle örterek kurumasını önleyebilirsiniz.

Devamı

Balığın Taze Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Taze balığın gözleri ve pulları parlak olur. Ayrıca gözleri dışarı çıkık, pulları parlak ve gövdesine sıkıca yapışıktır. Solungaçları ise kırmızı ya da pembedir. Eğer balığı alıp eve getirdikten sonra tereddütleriniz varsa, soğuk su dolu bir kaba koyun. Balık hemen dibe çöküyorsa taze demektir.

Devamı

Soğan Soyarken Gözlerinizin Yaşarmasını Engellemek

Soğanı soyarken su dolu bir kabın içinde soyarsanız gözlerinizin yaşarmasını ciddi oranda engelleyebilirsiniz.

Devamı

Kirli Mutfak Tezgahlarını Temizlemenin Bir Yolu

Kirlenen mutfak tezgahlarının  üstüne tuz serpip nemli bir bezle silerek, daha çabuk temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Devamı

Domatesi Kolay Soymanın Bir Yolu

Domatesleri kaynamış suya daldırıp kısa bir süre çıkardıktan sonra kolayca soyulmasını sağlayabilirsiniz.

Devamı

Elma, armut gibi meyvelerin kalan yarısı

Elma, armut gibi meyvelerin yarısını tükettiniz ama diğer yarısı kaldı. Peki diğer yarısınının yüzeyi kararmadan nasıl muhafaza edebileceğinizi biliyor musunuz? İşte basit bir çözüm. Bu meyvelerin kalan yarısının yüzeyine kesilmiş limon gezdirerek kararmasını önleyebilirsiniz.

Devamı

Dondurulmuş gıdaların çözümünde doğru yöntem

Dondurulmuş gıdalar çözülürken aşırı sıcak ortamda bekletilmememlidir. Bu işlem gıdada bakteri ve mikrop üremesine neden olacaktır. Dondurulmuş gıdayı buzdolabının en alt rafında kendi kendine çözülmeye bırakmak daha doğru bir yöntemdir.

Devamı

Tereyağını eritirken yanmasını önlemek

Tereyağını eritirken en çok karşılaşılan problem onun yanmasıdır. Tereyağını yakmadan eritmek için içerisine bir damla zeytin yağı eklemeniz yeterli olacaktır.

Devamı